Naturalne oleje do opalania

 

 

Polecam kilka naturalnych olejów, które oprócz wspaniałej pielęgnacji, stanowią jednocześnie naturalną ochronę przed promieniowaniem UV.  Proszę pamiętać, by nie używać za wszelką cenę gotowych, sztucznie wyprodukowanych preparatów do opalania. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku i z umiarem. Są one naszpikowane substancjami chemicznymi, które nie są obojętne dla zdrowia (!), a dodatkowo blokując docieranie do skóry promieni słonecznych, uniemożliwiają tym samym wytwarzanie wit.D, która naturalnie wytwarzana jest przy odpowiednim nasłonecznieniu, a której zdecydowana większość z nas ma notoryczne niedobory. Dotyka to mieszkańców m.in. takich stref klimatycznych jak nasza, w której ilość naturalnego światła słonecznego jest zbyt mała w ciągu roku, by organizm sam mógł wytworzyć odpowiednią ilość wit.D. A przecież  jest ona  niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i sprawnego funkcjonowania ukł. kostno-stawowego, pomaga też w lepszym wchłanianiu wapnia i fosforu z pożywienia oraz zachowuje odpowiednie proporcje między nimi. Korzystnie wpływa też na funkcjonowanie ukł. nerwowego i mięśniowego oraz pobudza do regeneracji wątrobę. Jej niedobory mogą skutkować np. krzywicą, osteoporozą, zwyrodnieniami ukł. kostnego, czy spadkiem odporności (więcej na temat wit.D przeczytasz TU)

Okres wakacyjny właśnie się rozpoczął. Zachęcam tym samym do stosowania naturalnych olejów do opalania, które w żaden sposób nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. Można stosować je pojedynczo lub mieszać ze sobą kilka wybranych olejów (przykład  znajdziesz TU). Wystarczy przestrzegać  czasu kąpieli słonecznych zgodnie z filtrem SPF. Jeśli używając np. oleju sezamowego spędzimy na opalaniu 30-40 min, a kolejną część dnia przeznaczymy na inną aktywność np. wycieczki, sport, zabawy z dziećmi czy leniuchowanie w cieniu,  a potem znowu wrócimy na słońce na kolejne 30 min., to skorzystamy na tym o wiele bardziej niż leżąc plackiem długie godziny na plaży. Oczywiście każdy spędza swój wolny czas tak jak tego chce, jednak czasem  warto zastanowić się co będzie dla nas lepsze.

SPF (Sun Protection Factor) – każdy filtr mnożymy x10, co daje bezpieczny czas opalania.

 

Naturalne oleje do opalania:

 

* olej sezamowy  SPF 3-4

* olej kokosowy  SPF 3-4

* olej z awokado  SPF 6-8

* masło z mango  SPF 3-4

* masło shea  SPF 3

* olej z malin  SPF ok.20

* olej z nasion marchwi  SPF ok.20

* olej arganowy  SPF ok.6

* olej z orzecha włoskiego  SPF 3-4

* olej z orzecha laskowego  SPF 3-4

3 Komentarze

  1. Muszę się zainteresować bliżej tym olejem z malin:) na razie oleje stosuje jedynie do pielęgnacji włosów i paznokci, ale chciałabym także używać ich do twarzy. Pozdrawiam

    • Pani Aleksandro, olej z nasion malin jest wyjątkowy, gdyż oprócz naturalnego wysokiego filtra przeciwsłonecznego, charakteryzuje się wysokim stężeniem wit.E i karotenoidów, co sprawia, że doskonale pielęgnuje skórę. Zawiera też cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Pozostawia skórę twarzy miękką, wygładzoną i aksamitną! Zachęcam do spróbowania! Z innych olejów do pielęgnacji twarzy polecam kokosowy i monoi. Więcej informacji na ich temat znajdzie Pani w dziale „Balsamy, oleje, masła, maceraty”. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.